WP Job Manager Field Editor - en to ja_JP translation catalogue (577 entries)

en: A field group is required in order to save/edit/update fields, please contact support.
ja_JP: フィールドグループは保存/編集/更新フィールドのために必要なサポートに問い合わせてください。

en: Sorry, the taxonomy <code>%1$s</code> does not exists, please verify you are using the correct taxonomy slug
ja_JP: 申し訳ありませんが、分類 <code>%1$s</code> は存在しない、正しい分類スラグを使用しているか確認してください。

en: You <strong>must</strong> include the correct MIME <strong>type</strong>! As example, for jpeg extension you <strong>must</strong> include the type that is <code>image/jpeg</code>.  These values can be found for all supported extensions <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
ja_JP: 正しい MIME <strong>タイプ</strong> を含める <strong>必要があります</strong>!例としての拡張子は jpeg は <code>画像/jpeg</code> の型も含める <strong>必要があります</strong> があります。 これらの値は、すべてのサポートされている拡張機能を見つけることができます <a href="%2$s"target="_blank"> ここで</a>。

en: Sorry, <code>%1$s</code> is not a valid WordPress MIME <strong>type</strong>! A list of the default ones can be found <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.<br />
ja_JP: 申し訳ありませんが、<code>%1$ s</code> は有効なワードプレスの MIME <strong>の種類</strong> ではありません!ものを見つけることができます既定のリスト <a href="%2$s"target="_blank"> ここ</a> < br/>。

en: Sorry, <code>%1$s</code> is not a valid WordPress MIME type <strong>extension</strong>! A list of the default ones can be found <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.<br />You <strong>must</strong> include at least one of the MIME type extensions. As example, for jpeg you can use <code>jpg</code> or <code>jpg|jpeg|jpe</code>, but you <strong>must</strong> include at least one, or the entire string.
ja_JP: 申し訳ありませんが、<code>%1$ s</code> は有効なワードプレスの MIME タイプの <strong>拡張子</strong> ではない!ものを見つけることができます既定のリスト <a href="%2$s"target="_blank"> ここ</a>。 < br/> MIME タイプの拡張子の少なくとも 1 つを含める <strong>必要があります</strong>。例として使用することができます jpeg の <code>jpg</code> または <code>jpg|jpeg|jpe</code>、しかし <strong>する必要があります</strong> など、少なくとも 1 つ文字列全体。

en: Sorry, that meta key already exists in the
ja_JP: 申し訳ありませんが、meta キーに既に存在すること、

en:  field group.  Please edit the existing field, or choose another meta key.<br /><small>Meta keys must be unique throughout your entire site.  As an example, you can't have the meta key <strong>job_date</strong> in both Job, and Company fields.</small>
ja_JP: フィールド グループ。 ください既存のフィールドを編集または選択別メタ キー。 < br/> < 小さな > Meta キーがサイト全体で一意でなければなりません。 例として、両方の仕事、会社のフィールドに meta キー <strong>job_date</strong> を持つことができません</small>。

en: Sorry, there was an error adding this field.  Unable to add new field.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このフィールドを追加中にエラーがありました。新しいフィールドを追加することができません。

en: Field added successfully!
ja_JP: フィールドは、正常に追加されました ！

en: This field can not be changed to optional as it is required for core functionality of WP Job Manager
ja_JP: このフィールドは、WP Job Managerの中心的な機能として必要なために、実際にはオプションのに変更することができません。

en: Field edited successfully!
ja_JP: フィールドは、正常に編集 ！

en: Sorry, there was an error updating this field.  Unable to create new field configuration.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このフィールドを更新するときにエラーが発生しました。新しいフィールドの構成を作成することができません。

en: Field configuration created, and updated successfully!
ja_JP: フィールドの構成を作成し、正常に更新されました ！

en: Succesfully enabled
ja_JP: 正常に有効になっています。

en: Sorry, there was an error enabling this field.  Unable to create new field configuration.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このフィールドの有効化にエラーが発生しました。新しいフィールドの構成を作成することができません。

en: Field configuration created, and enabled successfully!
ja_JP: フィールドの構成を作成し、正常に有効になりました！

en: This field can not be disabled as it is required for core functionality of WP Job Manager
ja_JP: このフィールドは無効にできませんWP Job Managerのコア機能です。

en: Succesfully disabled
ja_JP: 正常に無効にします。

en: Sorry, there was an error disabling this field.  Unable to create new field configuration.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このフィールドを無効にするエラーがありました。新しいフィールドの構成を作成することができません。

en: Field configuration created, and disabled successfully!
ja_JP: フィールドの構成を作成し、正常に無効になっています ！

en: Field configuration removed succesfully!
ja_JP: フィールドの構成は正常に削除されます ！

en: Sorry, you can only remove a default field configuration, not the actual field itself, if you want to remove it from the form, please use disable.
ja_JP: 申し訳ありませんが、フィールドの既定の構成をのみ削除することができます。実際のフィールドをフォームから削除したい場合、フォームの無効化を使用してください。

en: Resume
ja_JP: 再開

en: Success
ja_JP: 成功

en: Error!
ja_JP: エラー!

en: Disabled
ja_JP: 無効になっています。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Value
ja_JP: 値

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: WPJM Custom Fields
ja_JP: WPJM カスタム フィールド

en: WPJM Custom Field
ja_JP: WPJM カスタム フィールド

en: Disabled (%s) | Disabled (%s)
ja_JP[0]: 無効 (%s)

en: Enabled (%s) | Enabled (%s)
ja_JP[0]: 有効 (%s)

en: Make sure you disable the Regions plugin (if you are using it) to prevent issues when disabling this field.
ja_JP: 無効にする領域のプラグイン (あなたはそれを使用している) 場合このフィールドを無効にするときの問題を防ぐためにことを確認します。

en: Disabling this field will disable Geo location data, and could potentially cause problems, do so at your own risk!
ja_JP: このフィールドを無効にすることが地理位置情報データを無効にしてことができる潜在的問題を引き起こす、あなた自身の危険でそう!

en: Disable this field and ... The APPLY NOW button will no longer show on listing, and the GeoMyWP plugin will not function correctly!
ja_JP: このフィールドを無効にして.適用ボタンがリストに表示されなくなり、GeoMyWP プラグインは正しく機能しません。

en: Type
ja_JP: 種類

en: Extension
ja_JP: 拡張機能

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: value
ja_JP: 値

en: Label
ja_JP: ラベル

en:  Field
ja_JP: フィールド

en: Field Data
ja_JP: フィールドのデータ

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: View
ja_JP: 表示

en: Disabled Field
ja_JP: フィールド無効

en: Default Field
ja_JP: 既定のフィールド

en: Custom Field
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom Default Field
ja_JP: 既定フィールドをカスタム

en: Required Field
ja_JP: 必須フィールド

en: Below you will find all of the fields that have been customized.  This includes newly created custom ones, as well as any default fields that have been customized.
ja_JP: あなたは、カスタマイズされたフィールドのすべてが表示されます。これには、新しく作成したカスタムのものと同様に、カスタマイズされた既定のフィールドが含まれます。

en: The default fields below WILL include any custom configuration you have made to them.
ja_JP: 以下の既定のフィールドにはそれらに対して行ったカスタム構成が含まれます。

en: Dissmiss this notice
ja_JP: この通知を退ける

en: Status
ja_JP: 状態

en: Meta Key
ja_JP: Metaキー

en: Description
ja_JP: 説明

en: Placeholder
ja_JP: プレースホルダー

en: Priority
ja_JP: 優先順位

en: Output
ja_JP: 出力

en: Output As
ja_JP: として出力

en: Output Show Label
ja_JP: 出力表示ラベル

en: Output Priority
ja_JP: 出力優先順位

en: Origin
ja_JP: 起源

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Default <span class="count">(%s)</span> | Default <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 既定 <span class="count"> (%s)</span>

en: Custom <span class="count">(%s)</span> | Custom <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: カスタム <span class="count"> (%s)</span>

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 有効 <span class="count"> (%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 無効 <span class="count"> (%s)</span>

en: Select All
ja_JP: すべてを選択します。

en: Configuration
ja_JP: 構成

en: Should be something unique and lowercase, like <code>job_pay</code>
ja_JP: ユニークなと小文字、<code>job_pay</code> のような何かをする必要があります。

en: Textbox, WP-Editor, Dropdown, Upload, etc.
ja_JP: WP-Editor、テキストボックス、ドロップダウン、アップロード、等

en: Multiple
ja_JP: 複数

en: Use built-in Ajax uploader
ja_JP: 組み込み Ajax アップローダーを使用してください。

en: Taxonomy
ja_JP: 分類

en: <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Taxonomies">WordPress Taxonomy</a>
ja_JP: <a target="_blank"href="http://codex.wordpress.org/Taxonomies"> ワードプレスの分類</a>

en: This text you are reading.
ja_JP: このテキストを読み込んでいます。

en: Highest number will be the last field on the form, can include decimal.
ja_JP: 最大数は、フォーム上の最後のフィールド、10 進数を含めることができます。

en: Visibility
ja_JP: 視認性

en: If enabled this field will not show on frontend.
ja_JP: これを有効にした場合のフロント エンドのフィールドは表示されません。

en: Required
ja_JP: 必須

en: Advanced
ja_JP: 高度な

en: Default
ja_JP: 下書き

en: Default value to use for field.
ja_JP: フィールドに使用する既定値です。

en: (optional)
ja_JP: (省略可能)

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Tooltip text and/or notice shown to user when field value does not validate.  Validation requires pattern field below to be set. If you do not see pattern field below the current field type does not support it.
ja_JP: ツールヒントのテキストおよび/または通知フィールドの値を検証しない場合、ユーザーに表示します。 検証には、設定する以下のパターンのフィールドが必要です。現在のフィールドの種類の下のパターンのフィールドが表示されない場合をサポートしません。

en: Max Length
ja_JP: 最大長さ

en: Max characters allowed in field, including spaces.
ja_JP: スペースを含むフィールドで使用できる最大文字数。

en: Max Uploads
ja_JP: 最大アップロードします。

en: Max amount of files that can be uploaded in this field
ja_JP: このフィールドでアップロードできるファイルの最大量

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Width of input field, in characters.
ja_JP: 文字の入力フィールドの幅。

en: Prepend
ja_JP: 先頭に追加します。

en: Prepend value to use for field
ja_JP: フィールドに使用する値を付加します。

en: Append
ja_JP: 追加

en: Append value to use for field
ja_JP: フィールドに使用する値を追加します。

en: Minimum
ja_JP: 最小値

en: Smallest value allowed in field
ja_JP: フィールドの最小値

en: Maximum
ja_JP: 最大

en: Largest value allowed in field
ja_JP: フィールドの最大値

en: Step
ja_JP: ステップ

en: Amount to increase each step when using spinner
ja_JP: スピナーを使用する場合に各ステップを増加する量

en: Pattern
ja_JP: パターン

en: Validate field value using JavaScript regular expressions.  Title (from above) will be used as notice when pattern does not match. (HTML5)
ja_JP: JavaScript の正規表現を使用してフィールドの値を検証します。 パターンが一致しない場合、(上から) のタイトルが使用されます。(HTML5)

en: Options
ja_JP: オプション

en: Default Selection
ja_JP: 既定の選択

en: Disabled Option
ja_JP: 無効にします。

en: Automatically output on the Job/Resume listing.
ja_JP: ジョブ履歴リストに自動的に出力します。

en: Do not automatically output the value
ja_JP: 自動的に値を出力しないでください。

en: Choose what you want the value to be output as.
ja_JP: として出力する値を選択します。

en: <strong>optional</strong>
ja_JP: <strong>オプション</strong>

en: My Link
ja_JP: 私のリンク

en: Wrap Output
ja_JP: 出力をラップ

en: Add an HTML element wrap around entire output.
ja_JP: 全体の出力ラップアラウンド HTML 要素を追加します。

en: Output Wrapper
ja_JP: 出力ラッパー

en: Specify an HTML element wrapper for entire output, such as <strong>div</strong>, or <strong>ul</strong>. Do not include brackets. Default is <code>div</code>.
ja_JP: <strong>Div</strong> や <strong>ul</strong> などの全体の出力の HTML 要素ラッパーを指定します。角かっこを含めないでください。デフォルトでは、<code>div</code> です。

en: Wrap Value
ja_JP: 値をラップします。

en: Add an HTML element wrap around each value that is output
ja_JP: 出力は、各値を HTML 要素の折り返しを追加します。

en: Value Wrapper
ja_JP: 値のラッパー

en: Specify an HTML element wrapper for each value output, such as <strong>div</strong>. Do not include brackets. For list use <code>li</code>.  Default is <code>div</code>.
ja_JP: 各値を出力、<strong>div</strong> などの HTML 要素ラッパーを指定します。角かっこを含めないでください。リストの <code>li</code> を使用します。 デフォルトでは、<code>div</code> です。

en: Classes
ja_JP: クラス

en: Add any additional classes separated by spaces, only used for value wrapper element.
ja_JP: 値のラッパー要素にのみ使用、スペースで区切られた任意の追加のクラスを追加します。

en: my-class my-custom-class my-other-class
ja_JP: マイ-マイ カスタム クラス私-その他-クラス

en: Show Label
ja_JP: ラベルを表示します。

en: Label Wrapper
ja_JP: ラベルのラッパー

en: Specify an HTML element wrapper for the label, such as <strong>h3</strong>, or <strong>strong</strong>. Do not include brackets, only the type of element. Default is <code>strong</code>
ja_JP: <strong>H3</strong>、または <strong>強い</strong> などのラベルの HTML 要素ラッパーを指定します。のみの要素の型、かっこは含めないでください。既定値は <code>強い</code>

en: strong
ja_JP: 強い

en: oEmbed Width
ja_JP: oEmbed 幅

en: Set a specific width for oEmbed (in pixels), use only numbers do not include px.
ja_JP: OEmbed を特定の幅 (ピクセル単位) を設定、px を含まない数字のみを使用します。

en: <strong>(optional)</strong>
ja_JP: <strong>(省略可能)</strong>

en: oEmbed Height
ja_JP: oEmbed 高さ

en: Set a specific height for oEmbed (in pixels), use only numbers do not include px.
ja_JP: OEmbed の特定の高さ (ピクセル単位) を設定、px を含まない数字のみを使用します。

en: Allow Download
ja_JP: ダウンロードを許可します。

en: Will display a download link for browsers incompatible with HTML5 video.
ja_JP: HTML5 のビデオと互換性のないブラウザーのダウンロード リンクが表示されます。

en: Image Link
ja_JP: イメージへのリンク

en: Will wrap the image in a link to the URL of the image.
ja_JP: 画像の URL へのリンクに画像を折り返して表示されます。

en: Poster URL
ja_JP: ポスターの URL

en: A URL for an image to show until the user plays or seeks. If not specified, the first frame of video will be used when it becomes available.
ja_JP: まで、ユーザーに表示するイメージの URL を再生またはように努めます。指定しない場合、それが利用可能になったときにビデオの最初のフレームが使用されます。

en: Video Height
ja_JP: ビデオの高さ

en: Set a specific height for video (in pixels), use only numbers do not include px.
ja_JP: ピクセルを含まない数字のみ （ピクセルで）、ビデオの使用のための特定の高さを設定します。

en: Video Width
ja_JP: ビデオの幅

en: Set a specific width for video (in pixels), use only numbers do not include px.
ja_JP: ピクセルを含まない数字のみ （ピクセルで）、ビデオの使用を特定の幅を設定します。

en: Checkbox True
ja_JP: True チェック ボックス

en: Custom caption to use if checkbox field type is checked.
ja_JP: フィールドの種類のチェック ボックスがオンの場合に使用するカスタムのキャプション。

en: Checkbox False
ja_JP: チェック False

en: Custom caption to use if checkbox field type is not checked
ja_JP: チェック ボックス フィールドの種類がチェックされていない場合に使用するカスタムのキャプション

en: Populate
ja_JP: 設定

en: You can view, edit, or add user meta using my free open source <strong><a target="_blank" href="https://wordpress.org/plugins/user-meta-display/">User Meta Display</a></strong> plugin.
ja_JP: 表示、編集、または私の無料のオープン ソースの <strong><a target="_blank"href="https://wordpress.org/plugins/user-meta-display/"> ユーザー メタ表示</a></strong> プラグインを使用してユーザー メタを追加することができます。

en: Auto Save
ja_JP: 自動保存

en: Save the value (except default) when a listing is submitted, to the user's meta.
ja_JP: (既定値) 以外の値を保存リストが送信される、ときに、ユーザーのメタに。

en: Save As
ja_JP: 付けて保存

en: <strong>ONLY</strong> set this value if you want to specify a custom meta key to save the value to!  Default value for this field should be blank/empty.
ja_JP: 値を保存するカスタム メタデータのキーを指定する場合 <strong>のみ</strong> この値に設定! このフィールドの既定値は空白または空にする必要があります。

en: Auto Populate
ja_JP: 自動設定します。

en: This box must be checked to enable auto populate.
ja_JP: 自動を有効にするこのチェック ボックスをオンする必要があります設定します。

en: Default value for logged in users.
ja_JP: ログインしているユーザーの既定値。

en: Specify the <strong>USER</strong> meta key to auto populate this field from if it exists (and user is logged in).  If meta key is set and meta exists for user, it will take priority over default value.<br /><br />If using a meta key from WPJM or WPRM you <strong>must</strong> prepend it with an underscore.  <i>As example, company_website would be <code>_company_website</code></i>
ja_JP: 自動 <strong>ユーザー</strong> meta キーからこのフィールドを設定は、場合、それが存在する (、ユーザーが記録されます) を指定します。 Meta キーの設定、ユーザーのメタが存在する場合は、それに優先します既定値。 < br/> < br/> WPJM または WPRM からキー メタを使用して場合は、アンダー スコアでそれを先頭 <strong>する必要があります</strong>。 <i>例として、company_website が <code>_company_website</code> になります。</i>

en: Packages
ja_JP: パッケージ

en: Require
ja_JP: 必要とします。

en: Require specific packages to display this field
ja_JP: このフィールドを表示する特定のパッケージを必要とします。

en: Select packages you want this field to show for.  Require checkbox above must be enabled for this to work.
ja_JP: このフィールドを表示するパッケージを選択します。 上のチェック ボックスする必要がありますこの動作するため有効にする必要があります。

en: Add Another
ja_JP: もう 1 つ追加します。

en: Field Editor
ja_JP: フィールドエディター

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Save Field
ja_JP: フィールド保存

en: No fields to remove!  A button will appear here when there is field data you can remove.
ja_JP: 削除するフィールドはない ！フィールドのデータを削除することができますがある場合、ボタンはここに表示されます。

en: Loading ...
ja_JP: 読み込んでいます.

en: Unknown Error
ja_JP: 不明なエラー

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Please use the
ja_JP: 使用してください、

en: page to activate or deactivate your licenses.
ja_JP: あなたのライセンスをアクティブ化またはページ。

en: This tab is kept here for compatibility purposes, and as a backup method for activation
ja_JP: このタブは、互換性の目的のため、活性化のためのバックアップ方法としてここでは使用されて

en: Deactivate License
ja_JP: ライセンスを非アクティブ化します。

en: All custom posts removed!
ja_JP: すべてのカスタムの記事を削除 ！

en: There are not any fields that need options purged.
ja_JP: パージ オプションが必要なフィールドがありません。

en: Options were purged from
ja_JP: を削除されたオプション

en: fields:
ja_JP: フィールド:

en: All custom fields with translatable configuration values have been registered in string translation.
ja_JP: 翻訳可能な構成値を持つすべてのユーザー設定フィールドは、文字列の変換に登録されています。

en: There are not any custom fields to add to string translation.  Please setup some custom fields.
ja_JP: 文字列の翻訳に追加する任意のカスタム フィールドがあります。 いくつかのカスタム フィールドを設定してください。

en: Field Editor Settings
ja_JP: フィールド エディターの設定

en: Custom Required Label
ja_JP: カスタムのラベル （必須

en: Use a custom label for required fields instead of optional fields. HTML is supported.
ja_JP: 必須ではなく省略可能なフィールドのユーザー設定のラベルを使用します。HTML をサポートします。

en: Required Field Label
ja_JP: 必須フィールドのラベル

en: <small>(required)</small>
ja_JP: <small>(必須)</small>

en: Custom Optional Label
ja_JP: カスタム オプションのラベル

en: Use a custom label for optional fields instead of required fields. HTML is supported. (default is optional)
ja_JP: 必須ではなく省略可能なフィールドのユーザー設定のラベルを使用します。HTML をサポートします。(デフォルトは省略可能)

en: Optional Field Label
ja_JP: 省略可能なフィールド ラベル

en: <small>(optional)</small>
ja_JP: <small>(省略可能)</small>

en: Custom Submit Button
ja_JP: カスタムの送信ボタン

en: Use a custom value for the submit button (on initial submit page)
ja_JP: 初期送信ページで [送信] ボタンのカスタム値を使用します。

en: Submit Button Caption
ja_JP: 送信ボタンのキャプション

en: Preview &rarr;
ja_JP: プレビュー &rarr;

en: The default button is <code>Preview &rarr;</code>, use <code>&amp;rarr;</code> for the arrow
ja_JP: 既定のボタンは <code>プレビュー &rarr;</code>、矢印の使用 <code>&amp; rarr;</code>

en: Multiple Candidate Photos
ja_JP: 複数の候補者の写真

en: Yes, allow
ja_JP: はい、許可します。

en: to be set as multiple file uploads
ja_JP: アップロードに複数のファイルを設定するには

en: By default the
ja_JP: 既定では、

en: field is a single upload.  Enable this option to allow changing this to multiple files, but be aware that there may be issues with the list in admin, etc.  Use at your own risk.
ja_JP: フィールドは、1 つのアップロードです。 この複数のファイルを変更できるようにするこのオプションを有効にするが、管理者等のリストに問題がありますに注意してください。 あなた自身のリスクで使用します。

en: Site Key
ja_JP: サイト キー

en: Required to use reCAPTCHA, you can get one from <a href="%s" target="_blank">Google</a>.
ja_JP: ReCAPTCHA を使用する必要が、<a href="%s"target="_blank"> Google</a> からの 1 つを得ることができます。

en: Secret Key
ja_JP: 秘密キー

en: Are you human?
ja_JP: あなたは人間ですか。

en: This value will be used as the label that shows next to the actual reCAPTCHA
ja_JP: 実際 reCAPTCHA の横に表示されるラベルとしてこの値が使用されます。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Light
ja_JP: 光

en: Dark
ja_JP: 暗い

en: By default the light theme is used, changed this to dark if you wish to use the dark theme.
ja_JP: 光のテーマが使用されます、既定で変更に暗い場合は、この暗いテーマを使用したいです。

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Compact
ja_JP: コンパクト

en: By default the normal size is used.  Change this to compact to show a smaller recaptcha.
ja_JP: 既定では、通常のサイズが使用されます。 この小さい recaptcha をコンパクトに変更します。

en: Image
ja_JP: イメージ

en: Audio
ja_JP: オーディオ

en: Images are used as the default reCAPTCHA verification, select Audio to change the default to audio. Visitors will still be able to use either audio or images, this setting sets the default type shown initially.
ja_JP: 画像は、オーディオに既定を変更する音声を選択、既定 reCAPTCHA 検証として使用されます。訪問者がオーディオまたはイメージのいずれかを使用することができます、この設定が最初に表示する既定の種類を設定します。

en: Force Language
ja_JP: 言語を強制的に

en: Yes, force custom language (disables Google reCAPTCHA auto detection)
ja_JP: はい、強制的にカスタム言語 (Google reCAPTCHA の自動検出を無効にします)

en: Google reCAPTCHA auto-detects the user's language by default, enable this setting to use language returned by WordPress, or a custom language set below.
ja_JP: Google reCAPTCHA 自動検出言語ユーザーのデフォルトでは、ワードプレスは、によって返される言語または以下に設定するカスタム言語を使用するこの設定を有効にします。

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Select <strong>%1$s</strong> to force the widget to render in the language returned by <a href="%2$s" target="_blank"><code>get_locale()</code></a>, which will be converted to a <a href="%4$s" target="_blank">Google reCAPTCHA supported language</a>, which is <strong>(%5$s)</strong> for the current locale of <strong>(%3$s)</strong>.  Otherwise, select a specific language to force the reCAPTCHA to use.
ja_JP: <a href="%2$s"target="_blank"> <code>get_locale()</code></a> <strong>(%5$ s)</strong> <strong>(%3$ s)</strong> の現在のロケールにある <a href="%4$s"target="_blank"> Google reCAPTCHA のサポートされている言語</a> はに変換されるによって返される言語でレンダリングするウィジェットを強制的に <strong>%1$ s</strong> を選択します。 それ以外の場合、使用する reCAPTCHA を強制的に特定の言語を選択します。

en: Auto (based on WordPress get_locale)
ja_JP: 自動 (ワードプレス get_locale に基づく)

en: %s Submit Page
ja_JP: %s 送信ページ

en: Output Location
ja_JP: 出力場所

en: After %s fields
ja_JP: %S フィールドの後

en: Select this checkbox to output the reCAPTCHA after the %s fields.  You should only need to do this if you have disabled all company fields, or prefer to have the reCAPTCHA above company fields.
ja_JP: %S フィールドの後、reCAPTCHA を出力するこのチェック ボックスを選択します。 のみすべての会社のフィールドを無効にしているか、会社のフィールドの上、reCAPTCHA を持つことを好む場合、これを行う必要があります。

en: Resume Submit Page
ja_JP: レジュメ送信ページ

en: Date Save Format
ja_JP: 日付形式で保存

en: WordPress Date Format
ja_JP: ワードプレスの日付の形式

en: Epoch Timestamp
ja_JP: エポック タイム スタンプ

en: PHP Ymd | JS: yymmdd
ja_JP: PHP Ymd |JS: yymmdd

en: PHP ymd | JS: ymmdd
ja_JP: PHP ymd |JS: ymmdd

en: Custom Format (set below)
ja_JP: カスタム書式 (以下セット)

en: Date Save Custom Format
ja_JP: カスタム書式を保存日

en: Date Display
ja_JP: 日付の表示

en: Yes, use <code>date_i18n()</code>
ja_JP: はい、<code>date_i18n()</code> を使用します。

en: Enable this to use the core WordPress <a href="%s" target="_blank"><code>date_i18n()</code></a> function to attempt translation/format of date based on locale. Default value is unchecked.
ja_JP: 翻訳/ロケールに基づいて日付の形式を試行するコア WordPress の <a href="%s"target="_blank"> <code>date_i18n()</code></a> 関数を使用してこれを有効にします。既定値はオンです。

en: Option Labels
ja_JP: オプションのラベル

en: Yes, output/return the option Label/Caption instead of the value
ja_JP: はい、出力と戻り値ではなくオプション ラベル/キャプション

en: By default, when using any field type that has options (Dropdown, Radio Buttons, Multi-Select), the <strong>value</strong> is saved to the listing, and that is what is output when using any of the built-in methods.  Enable this setting to output/return the Label/Caption instead of the value.
ja_JP: 既定では、(ドロップダウン、ラジオボタン、複数選択) のオプションは、任意のフィールドの種類を使用して、リストに <strong>値</strong> が保存されます、組み込みメソッドのいずれかを使用する場合は出力であります。 この設定を出力/戻り値の代わりにラベル/キャプションを有効にします。

en: Force Register String Translations
ja_JP: 力登録文字列への変換

en: String Translation
ja_JP: 文字列の変換

en: This is specifically for WPML or Polylang.  Only use this if you know you need to.  This will force loop through all custom fields and register all supported translatable values in string translation.
ja_JP: これは、具体的には WPML または Polylang。 あなたがする必要があります知っている場合にのみこれを使用します。 これはすべてのカスタム フィールドをループ処理を強制し、すべて登録文字列の翻訳で翻訳可能な値はサポートされています。

en: Auto Paragraph
ja_JP: 自動段落

en: Select which field types you want to automatically add paragraphs to, when using one of the built-in output methods.
ja_JP: フィールドのときに、自動的に段落を追加し種類を選択して使用して組み込みの出力メソッドの 1 つです。

en: WP-Editor
ja_JP: WP-エディター

en: Text Area
ja_JP: テキスト エリア

en: As Link URL Scheme
ja_JP: リンク URL スキームとして

en: Enable this option to automatically prepend <code>http://</code> if it does not exist, when using the output as Link feature.
ja_JP: それがない場合、リンクの機能として出力を使用する場合、自動的に <code>http://</code> を追加するこのオプションを有効にします。

en: Admin
ja_JP: 管理者

en: Auto populate fields when adding listings via admin backend with value from the current admin user meta, or default value if admin user meta does not exist.
ja_JP: 自動現在の管理者ユーザー メタから値または既定値を admin バックエンド経由でリストを追加する場合は、管理者ユーザー メタが存在しないフィールドに入ります。

en: WP Editor
ja_JP: WP のエディター

en: For any fields that are set as WP-Editor field type, show in admin section as full WP Editor instead of TextArea.
ja_JP: WP エディター フィールド型として設定されている任意のフィールド、テキスト エリアではなく完全な WP エディターとして admin セクションで表示します。

en: Show WP-Editor instead of TextArea
ja_JP: テキスト エリアではなく WP エディターを表示します。

en: WP Editor at Bottom
ja_JP: 下部の WP のエディター

en: Enable this option to output WP Editor fields by their priority, after all other fields have been output (recommended)
ja_JP: 他のすべてのフィールドが出力 (推奨) をされた後、優先度、WP のエディターのフィールドを出力するこのオプションを有効にします。

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: Create Backup!
ja_JP: バックアップを作成する ！

en: Generate Backup
ja_JP: バックアップを生成します。

en: Generate and download a backup of all fields.
ja_JP: 生成し、すべてのフィールドのバックアップをダウンロードします。

en: Import Backup!
ja_JP: バックアップをインポート ！

en: Import Backup
ja_JP: インポート バックアップ

en: Import a previously generated backup for custom fields.  This uses the default WordPress import feature, if you do not see a file upload after clicking this button, make sure to import using WordPress importer.
ja_JP: ユーザー設定フィールドに以前に生成されたバックアップをインポートします。ワードプレスのインポーターを使用してインポートすることを確認、このボタンをクリックした後アップロード ファイルがない場合、このワードプレスのインポート機能は、既定を使用します。

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Enable Bug Reporter
ja_JP: バグ報告者を有効にします。

en: Enable the bug report icon in the top right corner to submit bug reports
ja_JP: バグレポートを提出する右上隅でバグ レポート アイコンを有効にします。

en: Enable Post Meta Inspector
ja_JP: 投稿メタ検査を有効にします。

en: Will add a meta box at the bottom of each listing that shows all the meta and values associated with the listing.
ja_JP: 各リストの下部にあるボックスを示しますすべてのメタと値リストに関連付けられているメタデータを追加します。

en: License Deactivate
ja_JP: ライセンスの非アクティブ化します。

en: By default when you deactivate this plugin it will also deactivate/unregister your API/License Key.  With this setting checked your license will not be deactivated when you deactivate the plugin.
ja_JP: 既定ではこのプラグインを非アクティブ化するそれが非アクティブ化/登録解除も API/ライセンス キー。 この設定でプラグインを非アクティブ化するライセンスは無効いないをチェックします。

en: I understand, remove all data!
ja_JP: 私は理解して、すべてのデータを削除する ！

en: Remove All
ja_JP: すべて削除します。

en: This will remove all custom and customized field data!
ja_JP: すべてのカスタムおよびカスタマイズされたフィールドのデータが削除されます ！

en: Purge Options!
ja_JP: パージ ・ オプション ！

en: Purge Options
ja_JP: パージ ・ オプション

en: Older versions of this plugin saved option values for fields that do not require them. You can purge those values by clicking this button.
ja_JP: このプラグインの古いバージョンはそれらを必要としないフィールド用のオプションの値を保存されます。このボタンをクリックして、それらの値を削除できます。

en: Show Field Data
ja_JP: フィールド データを表示します。

en: Click this button to pull all the field data and configuration via AJAX and display it below here.
ja_JP: すべてのフィールド データおよび AJAX を介して構成取得し、ここの下に表示するには、このボタンをクリックします。

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Email
ja_JP: 電子メール

en: The email associated with your license key, this <strong>MUST</strong> match the email found on your <a href="%s" target="_blank">My Account</a> page.
ja_JP: ライセンス キーに関連付けられている電子メール、<a href="%s"target="_blank"> マイアカウント</a> ページに電子メールと一致 <strong>する必要があります</strong> この。

en: License Key
ja_JP: ライセンス キー

en: The license key associated with the email above.
ja_JP: 上記のメールに関連付けられたライセンス キー。

en: Support
ja_JP: サポート

en: About
ja_JP: について

en: Fields Per Page
ja_JP: ページごとのフィールド数

en: Company
ja_JP: 会社

en: %1$s Field
ja_JP: %1$ のフィールド

en: Resume Fields
ja_JP: キャストフィールド

en: %1$s Fields
ja_JP: %1$ のフィールド

en: Company Fields
ja_JP: 会社フィールド

en: Done
ja_JP: 行われます

en: Today
ja_JP: 今日

en: Standard Value Output (Regular text)
ja_JP: 値を標準出力 (通常テキスト)

en: Link
ja_JP: リンク

en: oEmbed (YouTube/Vimeo/SoundCloud etc)
ja_JP: oEmbed （soundcloud が YouTube/Vimeo/など）

en: HTML5 Video
ja_JP: HTML5 のビデオ

en: Value Only (No HTML)
ja_JP: 値のみ (HTML)

en: Checkbox Output Options
ja_JP: チェック ボックスの出力オプション

en: Checkbox (Only show label if checked)
ja_JP: チェック ボックス (チェックされている場合は表示ラベルのみ)

en: Checkbox (Custom True/False Labels)
ja_JP: チェック ボックス (真/偽のカスタム ラベル)

en: Jobera Theme
ja_JP: Jobera テーマ

en: Single Job Listing Above Logo
ja_JP: ロゴの上の 1 つのジョブ一覧

en: Single Job Listing Below Social Links
ja_JP: 社会のリンク以下の単一のジョブ リスト

en: Single Job Listing Below Location Map
ja_JP: 所在地地図の下の 1 つのジョブ リスト

en: Before Job Meta
ja_JP: ジョブ メタ前

en: Job Meta Start (before Job Type)
ja_JP: （職種） の前に仕事のメタ開始

en: Job Meta End (after Date Posted)
ja_JP: ジョブ メタ終わり (後日投稿)

en: After Job Meta
ja_JP: ジョブ メタ後

en: Before Company Meta
ja_JP: 会社のメタの前に

en: After Company Meta
ja_JP: 会社メタ後

en: Bottom of Job Description
ja_JP: 仕事の説明の一番下

en: Bottom of Job Listing
ja_JP: ジョブのリストの一番下

en: Jobs List Meta Start
ja_JP: ジョブ リスト メタ開始

en: Jobs List Meta End
ja_JP: ジョブ リスト メタ終了

en: Meta Start (before Category)
ja_JP: メタ (カテゴリ) の前に開始

en: Meta End (after Date Posted)
ja_JP: メタ終わり (後日投稿)

en: Top of Resume Listing
ja_JP: 履歴の一覧の先頭

en: Bottom of Resume Listing
ja_JP: 履歴リストの一番下

en: None
ja_JP: [なし]

en: HTML5 Field Types
ja_JP: HTML5 のフィールドの種類

en: Standard Field Types
ja_JP: 標準フィールドの種類

en: Text Box
ja_JP: テキスト ボックス

en: Dropdown
ja_JP: ドロップダウン

en: File Upload
ja_JP: ファイルのアップロード

en: Password Text Box
ja_JP: パスワード テキスト ボックス

en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオ ボタン

en: No Value Field Types
ja_JP: 値フィールドの種類がありません。

en: Section Header
ja_JP: セクション ヘッダー

en: WordPress Action Hook
ja_JP: ワードプレス アクション フック

en: Multi-Select
ja_JP: 複数選択

en: Taxonomy Field Types
ja_JP: 分類フィールドの種類

en: Taxonomy Checklist
ja_JP: 分類のチェックリスト

en: Taxonomy Dropdown
ja_JP: 分類ドロップダウン

en: Taxonomy Multi-Select Dropdown
ja_JP: 分類複数選択ドロップダウン リスト

en: No field data found!
ja_JP: フィールド データが見つかりません ！

en: The max allowed files is %2$s for %1$s
ja_JP: 最大許容ファイルは %2 %1$ の $s です。

en: Indexing
ja_JP: インデックスの作成

en: Yes, force reindex when adding or updating a field configuration
ja_JP: はい、強制的に reindex を追加またはフィールドの構成を更新するとき

en: "%s" check failed. Please try again.
ja_JP: "%s"のチェックに失敗しました。もう一度やり直してください。

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Azerbaijani
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Catalan
ja_JP: カタロニア語

en: Chinese (Hong Kong)
ja_JP: 中国語 (香港)

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語 (簡体)

en: Chinese (Traditional)
ja_JP: 中国語 (繁体)

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: English (UK)
ja_JP: 英語 (英国)

en: English (US)
ja_JP: 英語 (米国)

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Filipino
ja_JP: フィリピノ語

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: French
ja_JP: フランス語

en: French (Canadian)
ja_JP: フランス語 (カナダ)

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Georgian
ja_JP: グルジア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: German (Austria)
ja_JP: ドイツ語 (オーストリア)

en: German (Switzerland)
ja_JP: ドイツ語 (スイス)

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Kannada
ja_JP: カナラ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Malayalam
ja_JP: マラヤラム語

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: Mongolian
ja_JP: モンゴル語

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Persian
ja_JP: ペルシャ語

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja_JP: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja_JP: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Sinhalese
ja_JP: シンハラ語

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Spanish (Latin America)
ja_JP: スペイン語 (ラテン アメリカ)

en: Swahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Tamil
ja_JP: タミール語

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥ語

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: Zulu
ja_JP: ズールー語

en: Error converting get_locale()!
ja_JP: Get_locale() の変換エラー!

en: WP Job Manager <strong>MUST</strong> be installed and activated for WP Job Manager Field Editor to work!
ja_JP: <strong>必要があります</strong> WP ジョブ マネージャーは、インストールされ、アクティブに動作するように WP ジョブ マネージャー フィールド エディターの!

en: Education Fields
ja_JP: 学歴フィールド

en: Experience Fields
ja_JP: 経験フィールド

en: Links Fields
ja_JP: リンクURLフィールド

en: Meta Key was not specified!
ja_JP: Meta キーが指定されていませんでした ！

en: Unable to determine correct job/resume/post ID!
ja_JP: 適切なジョブ/再開/ポストを決定することができない ID ！

en: Single Job Listing Before
ja_JP: 単一のジョブの前にリスト

en: Single Job Listing After
ja_JP: 1 つのジョブが後リスト

en: Single Job Listing Start
ja_JP: 1 つのジョブ リスト開始

en: Single Job Listing End
ja_JP: 1 つのジョブ リストの終わり

en: Single Resume Listing Before
ja_JP: リストの前に単一の再開

en: Single Resume Listing After
ja_JP: 1 つの再開後リスト

en: Single Resume Listing Start
ja_JP: 1 つの履歴書リスト開始

en: Single Resume Listing End
ja_JP: 1 つの履歴書リスト終了

en: When using <em>WP Job Manager Field Editor</em> with the <em>Listify</em> theme it is <strong>strongly</strong> recommended that you use/check/enable the <a href="%s" target="_blank">Directory Submission Fields</a>
ja_JP: <em>Listify</em> テーマ <em>WP ジョブ マネージャー フィールド エディター</em> を使用するときそれは <strong>強く</strong> 推奨その使用/チェック/有効にする <a href="%s"target="_blank"> ディレクトリ提出フィールド</a>

en: Listify Listing List
ja_JP: Listify リストのリスト

en: List Before Header
ja_JP: ヘッダーの前に一覧

en: List Meta
ja_JP: リスト メタ

en: List After Header
ja_JP: ヘッダーの後のリスト

en: List Footer
ja_JP: リストのフッター

en: Listify Single Listing
ja_JP: 単一のリストを listify します。

en: Single Listing Meta
ja_JP: 1 つのリスティング メタ

en: Single Listing Actions
ja_JP: 単一のリストの操作

en: Single Listing Below Location Map
ja_JP: 場所のマップの下の単一のリスト

en: Listify Theme Widgets
ja_JP: テーマのウィジェットを listify します。

en: Single Listing Top of Map Widget
ja_JP: 地図ウィジェットの単一のリスト トップ

en: Single Listing Bottom of Map Widget
ja_JP: 地図ウィジェットの単一のリスト下部

en: Single Listing Top of Hours Widget
ja_JP: 1 つの時間の上のリスト ウィジェット

en: Single Listing Bottom of Author Widget
ja_JP: 著者ウィジェットの単一のリスト下部

en: Single Listing Top of Main Content Widget
ja_JP: メイン コンテンツ ウィジェットの単一のリスト トップ

en: Single Listing Bottom of Main Content Widget
ja_JP: メイン コンテンツ ウィジェットの単一のリスト下部

en: Single Listing Top of Gallery Widget
ja_JP: ギャラリーのウィジェットの 1 つリスト トップ

en: Single Listing Bottom of Gallery Widget
ja_JP: ギャラリーのウィジェットの 1 つのリスティングの下

en: Single Listing Top of Tags Widget
ja_JP: タグ ウィジェットの単一のリスト トップ

en: Single Listing Bottom of Tags Widget
ja_JP: タグ ウィジェットの単一のリスト下部

en: Single Listing Top of Video Widget
ja_JP: ビデオ ・ ウィジェットの単一のリスト トップ

en: Single Listing Bottom of Video Widget
ja_JP: ビデオ ・ ウィジェットの 1 つのリスティングの下

en: If you continue receive this error, please submit a <a target="_blank" href="%s">support ticket</a>.
ja_JP: このエラーを受信を続行した場合、<a target="_blank"href="%s"> サポート チケット</a> を提出してください。

en: If you want to edit this field, please click the <strong>Edit</strong> link from the list table.
ja_JP: このフィールドを編集する場合は、リスト テーブルから <strong>編集</strong> リンクをクリックしてください。

en: A valid meta key is required!
ja_JP: 有効な Metaキー が必要です。

en: Meta keys can NOT have spaces in them, use an underscore instead! As an example, job shift should be job_shift.
ja_JP: Metaキーは、それらのスペースを持つことはできません。代わりに、アンダー スコアを使用します！例として、依頼のシフトは job_shift とする必要があります。

en: You can not use a <a href="%s" target="_blank">WordPress Public Query Variable</a> as a meta key as it will cause the submit listing page to show a 404 error! Choose something different!
ja_JP: 使えない、<a href="%s"target="_blank"> ワードプレス パブリック クエリ変数</a> meta キーとして送信一覧ページで 404 エラーを表示するが発生します!別の何かを選択してください!

en: If you change the meta key it will be saved as a new field!  You should NOT do this unless you know what your doing!
ja_JP: Meta キーを変更した場合は、新しいフィールドとして保存されます! あなたが何を知っている限り、ないこれを行う必要があります!

en: The ONLY supported characters for meta keys are a-z (lowercase), 0-9 (numbers), and _ (underscores, in place of space) for meta keys!<br />Do <strong>NOT</strong> use any other characters or you will have issues!
ja_JP: のみでサポートされる文字 meta キーが a ~ z (小文字) 0-9 (番号) と _ (アンダー スコア、スペースの代わりに) meta キーの! < br/> <strong>その他の文字を使用しないでください</strong>、または問題がある!

en: Spaces are not allowed in this field!
ja_JP: このフィールドには、スペースは使用できません!

en: A valid type is required!
ja_JP: 有効なタイプが必要です。

en: This field is required!
ja_JP: このフィールドは必須です ！

en: Options are required for this field type!  Value IS required, label is optional.  If label is not provided the value will be used instead.
ja_JP: オプションはこの種類のフィールドに必要な ！値は、必要なラベルは省略できます。ラベル指定しない場合は、値が代わりに使用されます。

en: Option values can NOT contain the asterisk (*) or tilde (~) characters! Labels are allowed to have these characters, but values can not!
ja_JP: オプションの値にはアスタリスク (*) やティルダ (~) 文字を含めることはできません ！ラベルがこれらの文字を許可するが、値はできない ！

en: A valid priority is required! Priority must be a numerical value.
ja_JP: 有効な優先順位が必要です。優先順位は数値である必要があります。

en: This field MUST be a number/integer.  Decimals are allowed.
ja_JP: このフィールド数/整数である必要があります。 小数点以下の桁数が許可されます。

en: Add New Field
ja_JP: 新しいフィールドを追加

en: Edit Field
ja_JP: フィールド編集

en: View Field
ja_JP: フィールド表示

en: Remove Field
ja_JP: フィールド削除

en: Enable Field
ja_JP: フィールド有効化

en: Disable Field
ja_JP: フィールド無効化

en: type
ja_JP: タイプ

en: label
ja_JP: ラベル

en: description
ja_JP: 説明

en: placeholder
ja_JP: プレースホルダー

en: priority
ja_JP: 優先順位

en: required
ja_JP: 必須

en: remove
ja_JP: 削除

en: disable
ja_JP: 無効化

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Error
ja_JP: エラー

en: Unknown Error! Refresh the page and try again.
ja_JP: 不明なエラーです。ページを更新して、もう一度やり直してください。

en: Are you sure you want to remove
ja_JP: 削除しますがよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable
ja_JP: 無効にしますがよろしいですか？

en: Are you sure you want to enable
ja_JP: 有効にしますがよろしいですか？

en: Are you sure?  This will remove ALL of your custom and customized field data!
ja_JP: 確かですか。これはすべてのカスタムおよびカスタマイズされたフィールド データが削除されます ！

en: Using the syntax
ja_JP: 構文を使用してください。

en: Edit Field Options
ja_JP: フィールドのオプションを編集します。

en: Allowed<br/><a href="%1$s" target="_blank">Mime Types</a><br/><small>NOT required</small>
ja_JP: 許可<br/><a href="%1$s" target="_blank">最小タイプ</a><br/><small>必須ではありません</small>

en: Output a custom/default field value from WP Job Manager Field Editor on any listing that supports widgets.
ja_JP: カスタム ・ フィールドの既定値 WP ジョブ マネージャー フィールド エディターからのウィジェットをサポートするリストを出力します。

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Use Widget Style:
ja_JP: ウィジェットのスタイルを使用します。

en: Wrappers are HTML elements used to surround the output.  When specifying one, do not include brackets, only the type of element. All are optional, and if left blank the default will be used.
ja_JP: ラッパーは、出力をサラウンドに使用する HTML 要素です。 1 を指定した場合だけ要素の型、かっこは含めないでください。すべては省略可能で、空白の場合、デフォルトが使用されます。

en: Wrap Output:
ja_JP: 出力をラップします。

en: Default is <code>div</code>
ja_JP: 既定値は <code>div</code>

en: Wrap Value:
ja_JP: 値をラップします。

en: Show Label:
ja_JP: ラベルを表示します。

en: Default is <code>strong</code>
ja_JP: 既定値は <code>強い</code>

en: Field Meta Key:
ja_JP: Meta キー フィールド:

en: Extra Classes:
ja_JP: 余分なクラス:

en: my-class my-class2
ja_JP: -class2 クラス私マイ

en: Output As:
ja_JP: 出力の形式:

en: Caption:
ja_JP: キャプション:

en: Click Here!
ja_JP: ここをクリックして ！

en: If you want to use a specific caption for the link enter it above. Leave blank to use the URL as the caption.
ja_JP: 上記のリンクはそれを入力、特定の図表番号を使用する場合。空白のままに、キャプションとして URL を使用します。

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Allow Download:
ja_JP: ダウンロードを許可します。

en: Poster URL:
ja_JP: ポスターの URL:

en: Checkbox True:
ja_JP: チェック ボックスは True:

en: Checkbox False:
ja_JP: チェック False:

en: Custom caption to use if checkbox field type is not checked.
ja_JP: チェック ボックス フィールドの種類がチェックされていない場合に使用するカスタムのキャプション。

en: Wrap Image with a Link to the URL:
ja_JP: URL へのリンクに画像をラップします。

en: Your server is using a <strong>VERY OLD, unsupported, and no longer maintained</strong> version of PHP, version %5$s. <a href="%1$s" target="_blank">EOL (End of Life)</a> for PHP 5.2 was about <strong>%2$s ago</strong>!! This means there may be bugs, and security vulnerabilities that have not, and will never be patched for this version of PHP!<br /><br />It is <strong>strongly</strong> recommended that you contact your web hosting provider and request to upgrade to PHP 5.4 or newer ... or <a href="%3$s">Hide this Notice Forever!</a> (but don't say I didn't warn you)<br/><br /><a href="%4$s" target="_blank">Contact me</a> for an exclusive sMyles Plugins customer promo code discount for any shared <strong>SSD (Solid State Drive)</strong> hosting packages!  Data centers in Florida USA, Arizona USA, Montreal Canada, and France.  Your site will run faster than it ever has, or your money back!
ja_JP: あなたのサーバーが <strong>非常に古い、サポートされていない、もはやメンテナンスされていない</strong> バージョンの PHP を使用して、バージョン %5$ s. PHP 5.2 の <a href="%1$s"target="_blank"> EOL (終末)</a> <strong>%2$ s 前</strong> について!つまり、バグとしていないと PHP のこのバージョンのパッチを適用することがセキュリティの脆弱性があります! < br/> < br/> web ホスティング プロバイダーと PHP 5.4 以降にアップグレードする要求に連絡することが <strong>強く</strong> 推奨されますまたは <a href="%3$s"> はこの通知を永遠に隠す!</a>(しかし、私はあなたに警告しなかったとは言わない) <br/>< br/> <strong>SSD (ソリッドステート ドライブ)</strong> パッケージのホスティングを共有いずれかの排他的な sMyles のプラグイン顧客プロモーション コード割引について <a href="%4$s"target="_blank"> 私に連絡</a> を! データは、米国フロリダ、米国アリゾナ州、カナダのモントリオール、フランスのセンターです。 あなたのサイトは、またはあなたのお金の背部よりも速く実行されます!

en: Your server is using an <strong>OLD, unsupported, and no longer maintained</strong> version of PHP, version %5$s. <a href="%1$s" target="_blank">EOL (End of Life)</a> for PHP 5.3 was about <strong>%2$s ago</strong>!! This means there may be bugs, and security vulnerabilities that have not, and will never be patched for this version of PHP!<br /><br />It is <strong>strongly</strong> recommended that you contact your web hosting provider and request to upgrade to PHP 5.4 or newer ... or <a href="%3$s">Hide this Notice Forever!</a> (but don't say I didn't warn you)<br/><br /><a href="%4$s" target="_blank">Contact me</a> for an exclusive sMyles Plugins customer promo code discount for any shared <strong>SSD (Solid State Drive)</strong> hosting packages!  Data centers in Florida USA, Arizona USA, Montreal Canada, and France.  Your site will run faster than it ever has, or your money back!
ja_JP: サーバーは <strong>、サポートされていない、古い、もはや維持</strong> バージョンの PHP を使用して、バージョン %5$ s. PHP 5.3 の <a href="%1$s"target="_blank"> EOL (終末)</a> <strong>%2$ s 前</strong> について!つまり、バグとしていないと PHP のこのバージョンのパッチを適用することがセキュリティの脆弱性があります! < br/> < br/> web ホスティング プロバイダーと PHP 5.4 以降にアップグレードする要求に連絡することが <strong>強く</strong> 推奨されますまたは <a href="%3$s"> はこの通知を永遠に隠す!</a>(しかし、私はあなたに警告しなかったとは言わない) <br/>< br/> <strong>SSD (ソリッドステート ドライブ)</strong> パッケージのホスティングを共有いずれかの排他的な sMyles のプラグイン顧客プロモーション コード割引について <a href="%4$s"target="_blank"> 私に連絡</a> を! データは、米国フロリダ、米国アリゾナ州、カナダのモントリオール、フランスのセンターです。 あなたのサイトは、またはあなたのお金の背部よりも速く実行されます!

en: Sorry, your browser doesn't support embedded videos, you should upgrade to a modern browser.
ja_JP: 申し訳ありませんが、あなたのブラウザーが動画の埋め込みをサポートしていない、現代のブラウザーにアップグレードする必要があります。

en: Or you can
ja_JP: ことができますか

en: Download The File
ja_JP: ファイルをダウンロードします。

en: (right click and select Save As)
ja_JP: （右クリックして名前を付けて保存を選択）

en: True
ja_JP: 真

en: Post Meta Inspector
ja_JP: 投稿メタ インスペクター

en: Click to show&hellip;
ja_JP: クリックして &hellip;

en: Key
ja_JP: キー

en: Debug logging has been disabled.
ja_JP: デバッグログが無効にされています。

en: Debug logging has been enabled.
ja_JP: デバッグ ログが有効ににします

en: Bug Report submitted succesfully!  Thank You!
ja_JP: バグレポートを正常に提出！ありがとう！

en: There was an error submitting your bug report, please try again later.
ja_JP: エラーが発生しました。バグ報告を提出した後でもう一度試してください。

en: Invalid Email
ja_JP: 無効なメール

en: Report a Bug
ja_JP: バグを報告します。

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Your Email
ja_JP: あなたのメールアドレス

en: Bug Description
ja_JP: バグの説明

en: Short Bug Description ...
ja_JP: 短いバグの説明 ...

en: Bug Details
ja_JP: バグの詳細･･･

en: Please describe the bug, how to replicate the bug, and any other details you can add.  Links to screenshots would be helpful as well.
ja_JP: バグを記述してください。バグを再現する方法、およびその他の詳細を追加できます。スクリーンショットへのリンクも役に立つでしょう。

en: Debug is <strong>ENABLED</strong>
ja_JP: デバッグが <strong>有効</strong>

en: Disable Force Debug
ja_JP: 強制デバッグを無効にします。

en: Enable Force Debug
ja_JP: 強制デバッグを有効にします。

en: Unable to determine slug to deactivate license.
ja_JP: ライセンスを非アクティブ化するナメクジを決定できません。

en: Error determining the plugin Product ID.
ja_JP: エラーがプラグイン製品 ID を決定します。

en: Error pulling the license key from option data.
ja_JP: エラーは、オプションのデータからライセン スキーを引っ張ってします。

en: Error pulling the email associated with the license key from option data.
ja_JP: オプション データからライセンス キーに関連付けられている電子メールをプルにエラーが発生しました。

en: Error pulling the instance ID associated with the license key from option data.
ja_JP: エラー オプション データからライセンス キーに関連付けられたインスタンス ID を引っ張るします。

en: Connection failed to the License Key API server - possible server issue.
ja_JP: 使用可能なサーバーの問題 - ライセンス キー API サーバーに接続に失敗しました。

en:  Successfully Deactivated!
ja_JP: 非アクティブ化しました!

en: You have successfully deactivated the %s license.
ja_JP: %S のライセンスが正常に非アクティブです。

en: The license has been successfully deactivated locally, but please visit your sMyles Plugins <a href="%s" target="_blank">My Account</a> page to verify this activation has been removed from our server.  There was an error automatically removing it, and chances are that is because it was already removed via your <a href="%s" target="_blank">My Account</a> page already..
ja_JP: ライセンスが正常に非アクティブ化されてローカルで、しかし、この活性化は、私たちのサーバーから削除されていることを確認するあなたの sMyles プラグイン <a href="%s"target="_blank"> マイアカウント</a> のページをご覧ください。 自動的に削除すること、エラーが発生しましたし、チャンスはすでに <a href="%s"target="_blank"> マイ ・ アカウント</a> ページから既に削除されたためにである.

en: Unable to determine slug, license key, and/or email to activate license, contact support.
ja_JP: スラグ、ライセン スキーまたはライセンス、サポートにお問い合わせにメールを判断できません。

en:  Successfully Activated!
ja_JP: 正常にアクティブ化!

en: You have successfully activated the %s license, and will now be able to automatically upgrade this plugin through WordPress when an update is available.
ja_JP: %S のライセンスが正常にアクティブ化して更新プログラムが利用可能なときにワードプレスを介してこのプラグインを自動的にアップグレードすることになります。

en: Deactivate the %s License?
ja_JP: %S のライセンスを非アクティブ化するか。

en: sMyles Plugins Licensing
ja_JP: プラグインのライセンス sMyles

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Hide notice
ja_JP: 通知を非表示します。

en: <a href="%1$s">Please activate your license key</a> in order to receive updates and support for "%2$s".
ja_JP: 更新を受信および「%2$ s」をサポートするために <a href="%1$s"> ライセンス キーをアクティブ</a> をします。

en: Activating ...
ja_JP: アクティブにする.

en: Plugin Not Found
ja_JP: プラグインが見つかりません

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Installed Version:
ja_JP: インストールされているバージョン:

en: Activate License
ja_JP: ライセンスを認証します。

en: Deactivating ...
ja_JP: 非アクティブ化する.

en: Activated:
ja_JP: アクティブ化。

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ja_JP: 利用できる %1$ s の新しいバージョンがあります。<a target="_blank"class="thickbox"href="%2$s"> ビュー バージョン %3$ の詳細</a> または <a href="%4$s"> 今すぐ更新</a> します。

en: The max allowed files is %s
ja_JP: 最大許容ファイルは %s です。

en: Maximum files: %s.
ja_JP: 最大ファイル数: %s。

en: Maximum file size: %s.
ja_JP: 最大ファイル サイズ: %s。

en: Select Some Options
ja_JP: いくつかのオプションを選択します。

en: No results match
ja_JP: 結果が一致しません。

en: Clear Selection
ja_JP: 選択をクリア

en: The activated copy of the %1$s plugin, is installed in the incorrect directory, the directory should match <code>%2$s</code>.
ja_JP: %1$ のプラグインのアクティブ コピーが不適切なディレクトリにインストールされている、ディレクトリ <code>%2$ s</code> を一致する必要があります。

en: Please rename the directory from: <code>%1$s</code> to <code>%2$s</code>
ja_JP: ディレクトリを変更してください: <code>%2$ s</code> を <code>%1$ s</code>

en: You can find the directory located at: <br/> <code>%1$s</code>
ja_JP: 位置するディレクトリを検索できます: <br/> <code>%1$ s</code>

en: Once you have renamed the directory, come back to the Plugins page to reactivate the plugin.  You will not lose any of your settings or configurations.
ja_JP: ディレクトリの名前を変更した後は、プラグインを再アクティブ化するプラグインのページに戻ってくる。 あなたは任意の設定または構成を失わないでしょう。

en: You can also just <a href="%1$s">hide this notice</a>, but be warned, there may be issues due to using the incorrect plugin directory!
ja_JP: あなただけに <a href="%1$s"> この通知を非表示</a> には、こともできますが、警告誤ったプラグイン ディレクトリを使用するために問題がある可能性があります!

en: Once Weekly
ja_JP: 週 1 回

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: Job
ja_JP: 依頼

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WP Job Manager Field Editor
ja_JP: WP Job Managerフィールドエディター

note: Description of the plugin/theme
en: Full ajax plugin to Disable, Create, or Modify all WP Job Manager Fields, with numerous other advanced features.
ja_JP: 完全な ajax プラグイン無効化、作成、またはすべての WP の仕事マネージャーのフィールド、数々 の高度な機能を変更します。

note: Author of the plugin/theme
en: Myles McNamara
ja_JP: マイルズ ・ マクナマラ

[ctx: Disabled Field Status]
en: disabled
ja_JP: 無効化

[ctx: Enabled Field Status]
en: enabled
ja_JP: 有効化

[ctx: fields]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count"> (%s)</span>
